Heads of the Department
S.NO. Name Tenure
1. Mahamahopaadhyaya Laxmidhar Kalla 1922-1949
2. Dr. N. N. Chowdhury 04.1949-1965
3. Dr. R. V. Joshi 05.1965-1968
4. Prof. T. G. Mainkar 02.1968-1969
5. Prof. Satyavrat Shastri 10.1969-1976
6. Prof. R. V. Joshi 10.1976-1979
7. Prof. Satyavrat Shastri 10.1979-1981
8. Dr. Satyakam Verma 10.1981-1983
9. Prof. R. V. Joshi 10.1983-20.08.1986
10. Prof. B. M. Chaturvedi 21.08.1986-22.08.1989
11. Prof. Krishan Lal 23.08.1989-22.08.1992
12. Prof. Vachaspati Upadhyaya 23.08.1992-15.11.1994
13. Prof. Pushpendra Kumar 16.11.1994-15.07.1996
14. Prof. S. P. Narang 16.07.1996-29.06.1999
15. Prof. Avanindra Kumar 30.06.1999-13.03.2002
16. Prof. Devendra Mishra 13.03.2002-24.03.2005
17. Prof. Dipti Tripathi 03.2005-03.2008
18. Prof. Madan Mohan Agarwal 22.03.2008-11.07.2010
19. Prof.Mithilesh Chaturvedi 07.07.2010-05.07.2013
20. Prof. Ramesh C. Bharadwaj 06.07.2013-05.07.2016
21. Prof. Sharda Sharma 06.07.2016-Till Date